Znaczenie fotografii w życiu człowieka

Znaczenie fotografii w życiu człowieka

Fotografia oddziałuje nieraz lepiej, niż tysiąc słów. Jest świadomym narzędziem w rękach autorów. Zwraca uwagę na ważne problemy społeczne, zastępuje opisy, pomaga w diagnozowaniu chorób a nawet w połączeniu z nowoczesną technologią pozwala rozpoznać, czy widniejące na niej osoby są w stałych związkach. Poniżej przedstawiony kilka najważniejszych z punktu widzenia współczesnego człowieka popularnych zastosowań fotografii.

Dziennikarstwo

Dziennikarstwo w dużej mierze przeniosło się do sieci. Nie istnieje obecnie stacja telewizyjna, która nie ma swojego portalu internetowego. Zdjęcia są głównym środkiem wyrazu i przekazu. Trudno sobie współcześnie wyobrazić ważne informacje bez uzupełniających je fotografii. Często w połączeniu z nagłówkiem dostarczają najważniejszych informacji, bez konieczności czytania tekstu. Co interesujące, fotografia złej jakości lub zwyczajnie nudna, może skutecznie zniechęcić do dalszego czytania. I odwrotnie – piękne zdjęcia stanowią motywację do zapoznania się z towarzyszącymi im treściami.

Marketing

Można zaryzykować twierdzenie, że marketing nie istniej dzisiaj bez fotografii. Zdjęcia stanowią nieodłączną część stron sklepów internetowych, portali aukcyjnych czy serwisów społecznościowych bazujących na sprzedaży lub wymianie dóbr. Dla kupujących są ważniejsze, niż towarzyszące im informacje opisowe. Fotografia jest tu królową.

Dokumentowanie wydarzeń z życia prywatnego

Fotografia to także sposób na dokumentowanie wydarzeń z naszego życia prywatnego. Fotografują wszyscy, bez względu na to czy interesują się fotografią albo mają o niej nikłe pojęcie. Dostępność aparatów w smartfonach sprawiła, że fotografujemy jedzenie, wystrój mieszkania, zwierzęta domowe i otaczającą nas przyrodę. Niekiedy zdjęcia dotyczą sytuacji tak intymnych, że przekraczają granice dobrego smaku.

Paparazzi: z życia gwiazd

Nasze czasy niektórzy zwykli określać mianem ery podglądactwa. Lubimy oglądać, jak żyją sławni i bogaci, czy też nasi idole. Zdjęcia dotyczące ich życia prywatnego biją w sieci rekordy popularności. Im bardziej prywatne zdjęcie, tym lepiej. W ich wykonywaniu przodują paparazzi, czyli fotografowie specjalizujący się w robieniu prywatnych zdjęć sławnym osobom, często z ukrycia, znienacka. Przy okazji tych zdjęć i ich publikacji poruszane są kwestie prawa do prywatności i granice aktywności dziennikarskiej.

Problemy społeczne

Fotografia nie funkcjonuje w próżni. Często jej tematem są problemy społeczne. Dla wielu osób to właśnie zdjęcia są najlepszym nośnikiem informacji o bieżących wydarzeniach na świecie, o złym traktowaniu zwierząt w pobliskiej ubojni, czy zanieczyszczeniu okolicznych lasów. Problematyka społeczna nie zawsze dotyczy spraw wielkich, o istotnym znaczeniu dla świata. Wiele problemów lokalnych czy regionalnych zostało nagłośnionych własnie dzięki zdjęciom. Nic nie przemawia do człowieka tak głęboko, jak obraz.

Powyższe kategorie znaczeniowe fotografii stanowią zaledwie ułamek jej zastosowań, a wybór podyktowany był popularnością poszczególnych kategorii zdjęć. Należy jednak zauważyć, że fotografia znajduje zastosowanie we wszystkich dziedzinach życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *