Fotografia artystyczna

Fotografia artystyczna

Jedną z najważniejszych i zarazem najbardziej rozwiniętych dziedzin sztuki, jest fotografia artystyczna, nazywana także fotografiką. Wykorzystuje ona różne techniki fotograficzne, jako medium artystyczne, będące łącznikiem między twórcą a odbiorcą.

Czym charakteryzuje się więc fotografia artystyczna?

Cechy fotografii artystycznej

Zdjęcia artystyczne są sposobem twórcy na wyrażenie swoich uczuć i myśli, działają one na zmysły odbiorcy, są pełne artyzmu i kunsztu. Zmuszają do zastanowienia się nad ich sensem i treścią, techniką oraz zamysłem kreatora. Prawdziwa fotografia artystyczna powinna być nieszablonowa i niekomercyjna, nie może być powtarzalna. Musi być zatem jedyna w swoim rodzaju i przekazywać pewne wartości kulturalne. Powinna być piękna, zmysłowa i pobudzająca wyobraźnię.

Fotografię artystyczną można oglądać na konkursach i wszelkich wystawach, ale także na stronach internetowych. Mimo, że zalicza się do sztuki wyższej, to dostęp do niej jest otwarty.

Fotografia artystyczna w Twoim domu

Obecnie fotografia artystyczna cieszy się dużą popularnością i często zdobi ściany naszych wnętrz. Plakaty przedstawiające różnego rodzaju zdjęcia, można kupić na stronie https://dearsam.pl/, oferującej zarówno czarno-białe fotografie, jak i kolorowe pejzaże. Wybór jest naprawdę duży, dlatego każdy znajdzie coś, co będzie pasowało do wystroju jego wnętrza.

Fotografia artystyczna a użytkowa

Podstawową rzeczą, która odróżnia fotografię artystyczną od użytkowej, jest jej przeznaczenie.

Fotografia użytkowa to głownie zdjęcia reklamowe, banery i billboardy, reklamujące dane przedsiębiorstwo lub usługi. Nie zawierają one żadnego głębszego przekazu. Mają skłonić odbiorcę do kupna konkretnego produktu lub skorzystania z danej oferty. Są powtarzalne i bardzo często do siebie podobne. Fotografię artystyczną wyróżnia zaś niepowtarzalność i funkcja kulturotwórcza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *