Konkursy fotograficzne

Konkursy fotograficzne

Fotografia jest wszechobecna we współczesnym świecie. Nie dziwi więc fakt, że doczekała się wielu konkursów mających na celu wyłonienie najlepszego zdjęcia w danej kategorii. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych wydarzeń w tej tematyce na świecie. Co ważne, swoje zdjęcia może do nich zgłosić każdy, kto spełnia regulaminowe warunki.

World Press Photo

World Press Photo to najważniejszy na świecie konkurs przyznający nagrody za fotografię reporterską i prasową. Uczestniczyć w konkursie mogą tylko dziennikarze, którzy posiadają stosowne potwierdzenie swojej profesji. Załącznik potwierdzający działalność dziennikarską stanowi niezbędny element procesu zgłoszenia zdjęcia.

Wyjątkowość tego konkursu polega na pokazaniu na zdjęciach problemów, które dotyczą aktualnej sytuacji na świecie. Z racji tego, że są robione przez dziennikarzy, często dotyczą sytuacji trudnych i bolesnych. Są niemym krzykiem o pomoc, o zmianę. Mają za zadanie unaocznić dramatyczne wydarzenia minionego roku. Konkurs odbywa się w kilku kategoriach: portrety, sport, historia roku (cykl fotograficzny), reportaż. Autor najlepszego zdjęcia, cyklu lub reportażu otrzymuje nagrodę w wysokości 10 tysięcy euro.

Warto również nadmienić, że przy okazji konkursu odbywają się liczne warsztaty dotyczące fotografii, a na stronie internetowej organizatora dostępne są materiały do samodzielnej nauki robienia zdjęć.

National Geographic

National Geographic Travel Best Picture of the Year to kolejny konkurs fotograficzny o uznanej międzynarodowej renomie. Jest prezentacją zachwycających zdjęć przyrody, ludzi i miejsc z całego świata. Uczestnikiem konkursu możne zostać każdy, zgłoszenia przyjmowane są online. Sędziami w tym konkursie są fotograficy pracujący na stałe dla czasopisma. Ze względu na podróżniczą tematykę zdjęcia często zachwycają i zapierają dech w piersiach, równie często prowokują do zadumy nad kierunkiem, w którym zmierzamy jako światowa gospodarka.

Zdjęcia, które wygrały konkurs w poszczególnych latach, stają się bardzo sławne, bowiem pokazywane są we wszystkich międzynarodowych edycjach National Geographic, a także powiązanych z wydawnictwem kanałach i programach telewizyjnych. Wyniki konkursu są również często komentowane przez międzynarodowe agencje informacyjne, przynosząc rozgłos ich autorom.

National Geographic wspiera fotograficzne talenty również na rynkach lokalnych. Przykładem może być polskie wydanie, które prowadzi Wielki Konkurs Fotograficzny. Zwycięzcy mogą liczyć na interesujące nagrody rzeczowe i publikacje ich zdjęć w prasie, mediach i na stronach internetowych. Podobnie, jak w przypadku międzynarodowego konkursu, również w tym przypadku swoje zdjęcie może zgłosić każdy. Rejestracja odbywa się online.

Grand Press Photo

Grand Press Photo to ogólnopolski konkurs dla zawodowych fotoreporterów. Co ważne, nie muszą to być osoby na stałe zatrudnione w redakcji, mogą w nim wziąć udział także freelancerzy. W jury konkursu zasiadają światowe autorytety w dziedzinie fotoreportażu i fotoedycji. Kategorie konkursowe to: Ludzie, Życie codzienne, Wydarzenia, Sport, Kultura i rozrywka, Środowisko i Portret. W chwili obecnej jest to najbardziej prestiżowy konkurs fotografii dziennikarskiej w Polsce.

Osoby interesujące się fotografią powinny uważnie śledzić wydarzenia związane z konkursami fotograficznymi. Ich elementem często jest edukacja, realizowana w ramach prelekcji i warsztatów. Polscy organizatorzy konkursów fotograficznych na miejsce realizacji warsztatów proponują lokalizacje związane z miejscem pracy zwycięzców. Dzięki temu nieraz można skorzystać ze spotkań odbywających się w okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *