Fotografia ślubna – najważniejsze zagadnienia
Fotografia ślubna to jedno z najczęstszych zleceń, z jakimi ma do czynienia fotograf. Modne są raczej fotoreportaże, niż pojedyncze fotografie. Z tego powodu fotograf towarzyszy młodej parze i gościom przez cały czas trwania uroczystości ślubnych. Ten rodzaj zdjęć rządzi swoimi prawami, przeczytacie o nich poniżej.
Fotograf, którego nie ma
Fotograf powinien pozostawać w cieniu, by nie wpływać swoją obecnością na naturalne zachowania swoich modeli. Zazwyczaj obecność fotografa powoduje drobne spięcie, stres i brak naturalności. Dlatego należy zawsze wybierać takie kadry, w których fotografujący jest jak najmniej zauważalny. Powoduje to konieczność zachowania większej odległości, a co się z tym wiąże wykorzystywanie sprzętu z odpowiednim obiektywem. Dzięki takim rozwiązaniom zdjęcia będą w pełni oddawały szczere emocje modeli.
Kadrowanie w aparacie
Sztuka kadrowania w aparacie pozwala na uzyskanie możliwie najlepszych ujęć, bez konieczności późniejszego ich przycinania. W tym celu warto nauczyć się sztuki komponowania zdjęcia z pełną świadomością, jaka część tła będzie częścią kadru. Dzięki temu już w momencie wciśnięcia spustu migawki będzie wiadomo, co znajdzie się na zdjęciu. Wiedza ta pozwala eliminować już na samym początku zbyt zaśmiecone tło.
Ulotność otoczenia
Fotoreportaże ślubne zawierają również zdjęcia otoczenia – wystrój sali, nakrycia stołów, a wraz z nimi ustawionych na nich potraw. Profesjonalne zdjęcia powinny być wykonane zanim jeszcze pojawią się przy stołach goście. W przeciwnym razie nakrycia będą w nieładzie, a półmiski z jedzeniem częściowo puste. Ten sam problem dotyczy fotografii kwiatów i wiązanek ślubnych – trzeba je uchwycić zanim zdążą zwiędnąć. Tylko świeże kwiaty będą się dobrze prezentowały na zdjęciach.
Ulotność niektórych elementów ceremonii ślubnej sprawia, że występuje konieczność szybkiego uchwycenia określonych kadrów. Z drugiej strony nie można zaniedbać młodej pary podczas pierwszego tańca, czy powitania gości. Niektórzy sugerują, że zasadne w fotografii ślubnej jest robienie zdjęć w duecie. Dzięki temu wszystkie ważne elementy zostaną uwzględnione bez konieczności dokonywania wyboru: otoczenie czy para młoda. Fotograf asystujący nie ma zbyt wiele pracy, a czas jego obecności podczas uroczystości szacuje się na dwie do trzech godzin.
Fotoreportaże ślubne zyskują na popularności dzięki ich zindywidualizowanemu charakterowi. Każdy może być inny, utrzymany w odmiennej konwencji, różniący się sposobem realizacji i obróbki zdjęć. Zadaniem fotografa jest przede wszystkim oddanie piękna emocji towarzyszących młodej parze w tym wyjątkowym czasie. Niezwykle ważna jest rozmowa z zamawiającymi i ustalenie najważniejszych kryteriów zdjęć i momentów, które są dla nich ważne.