Fotografia: nisza czy trend? Co wybrać?

Fotografia: nisza czy trend? Co wybrać?

Na rynku usług fotograficznych istnieją silne trendy, lecz również nisze. Czy fotograf-amator powinien się specjalizować? A jeśli tak, to którą opcję wybrać?

Dla kogo specjalizacja?

O specjalizacji powinni pomyśleć wszyscy ci, którzy nie będą swojej pasji rozwijali w profesjonalny biznes, lecz mimo to pragną, by stanowiła dla nich dodatkowe źródło dochodu. Charakter tego dochodu determinuje wybór trendu. Osoby, którym zależy na szybkim zarobku po zrobieniu zdjęć, powinny zdecydować się na specjalizacje w modnych trendach. Ci, którzy są skłonni na dochód poczekać dłużej, rozważyć powinni fotografię niszową.

Trendy i nisze

Niewątpliwym i nieustającym od kilkunastu lat trendem fotograficznym, który nie wymaga wielkich umiejętności, jest fotografia niemowląt. Niezbędny do niej jest dobry aparat, miękkie światło, jednorodne tło i ewentualnie kilka przydatnych rekwizytów. Zdecydowanie trudniej jest wybrać niszową tematykę zdjęć. Przed dokonaniem ostatecznej decyzji warto pod tym kątem przejrzeć stocki i sprawdzić, czy nasza nisza rzeczywiście nią jest. Można się pokusić o realizację zdjęć przyrodniczych ukazujących lokalne gatunki zagrożone wyginięciem, a jest ich dużo. Taka tematyka ma szanse powodzenia na stockach. Jeden z fotografów jako przykład podał zdjęcia tancerzy fado, które okazały się być absolutnie unikatowe w banku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *