Fotografia amatorska
Fotografia amatorska to taki rodzaj fotografii, której autorzy nie są wykształceni w tej dziedzinie. Historycy podkreślają, że stanowi ona swoisty dokument dla przyszłych pokoleń w rodzinie fotografa lecz również dla całych społeczności. Cechą charakterystyczną zdjęć amatorskich jest utożsamianie się autora z fotografowaną rzeczywistością. On sam stanowi bowiem często jej część lub przedstawia ona jego własną rodzinę, przyjaciół czy znajomych.
Zdjęcia wykonywane dla własnej przyjemności, czy też dla utrwalenia obrazów w pamięci, są często niekompletne, szczególnie dla obcego odbiorcy stanowią trudny do określenia ułamek rzeczywistości. Zdjęcia amatorskie wykonywane na przestrzeni wielu lat pozwoliły jednak historykom i badaczom uzyskać wiele interesujących informacji dotyczących minionych lat. Trudno powiedzieć, czy taką samą rolę spełni fotografia amatorska również w przyszłości, szczególnie w odniesieniu do krajów rozwiniętych. Tu przecież sfotografowane zostało już niemal wszystko.
Jak robić amatorskie zdjęcia
Zdjęcia amatorskie, z racji prywatnego użytku, można wykonywać dowolnie. Nie jest przy tym potrzebny drogi sprzęt fotograficzny czy studio. Amatorzy, dla których fotografia staje się hobby, z pewnością powinni poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Obecnie jednym z trendów w fotografii są zdjęcia wykonywane smartfonami i wiele pozycji literatury dotyczy właśnie tego zagadnienia. Przygodę z fotografią warto zacząć od zgłębienia po kolei istotnych zagadnień: oświetlenia, plenerów, tła, sposobów pracy z modelem, czy zdjęć natury.
Gdzie szukać wiedzy
Pomocne mogą być liczne publikacje, warsztaty, czy szkoły o kierunku fotograficznym. Szkoły dostępne są na różnych etapach kształcenia, począwszy od szkół średnich, po szkolnictwo wyższe. Można skorzystać z bogatej oferty studiów podyplomowych lub szkoleń. Warto samodzielnie analizować zdjęcia, które są w naszej ocenie piękne – zwrócić uwagę na ich oświetlenie i kompozycję. Nieocenionym źródłem wiedzy są spotkania autorskie ze znanymi i cenionymi fotografami, prowadzone przez nich blogi, czy media społecznościowe. Jak w każdej dziedzinie, tak i tu, praktyka czyni mistrza. Wykonywanie wielu zdjęć daje wprawę i pozwala na pewien automatyzm w przyszłości.
Wsparcie technologiczne
Amatorzy, którym zależy na dobrych zdjęciach, mogą skorzystać ze wsparcia technologii. Programy do obróbki zdjęć pomogą w usunięciu niektórych błędów lub w zaakcentowaniu pożądanych elementów. Z ich pomocą można również nieco poprawić urodę, czy odjąć kilka zbędnych kilogramów. Wiele z nich jest darmowych i bardzo intuicyjnych, co ułatwia znacząco ich wykorzystanie.
Fotografia amatorska może również czerpać z programów stworzonych do przerabiania zdjęć w określonej konwencji. Z ich pomocą można zdjęcie upodobnić do dzieła van Gogha, czy innych malarzy. Jednak najważniejsza w fotografii amatorskiej jest sama przyjemność fotografowania i oglądania własnoręcznie wykonanych zdjęć.